Každá kancelář by měla být především reprezentativním prostorem, který ukáže, jak profesionální je daná firma a jak dbá na svou reputaci. Základem toho všeho však je, aby vše bylo vždy čisté. To platí i o kobercích.
Nelze však předpokládat, že zaměstnanci, kteří mají v popisu práce jednání s klienty, budou ještě kancelářské prostory uklízet. Koneckonců, nemají to v popisu práce z určitého důvodu. Tím je hlavně fakt, že se potřebují soustředit právě na své klienty, aby dosáhli nejlepších výsledků.
Není tedy divu, že firmy zaměstnávají uklízeče, kteří mají na starost to, aby nikde nebyl prach, koše nebyly přeplněné a podobně. To je samozřejmě v pořádku, občas je však potřeba udělat větší údržbu. Například je nutné jednou za čas nechat řádně vyčistit koberec. A to běžná uklízečka neudělá.
Proto se na tuto práci najímají profesionální firmy, které se právě čistěním koberců zabývají. Ty mají vybavení i znalosti na to, aby jej dokázali skutečně dobře vyčistit. Je však jasné, že si na svou práci nechají zaplatit. To však přináší otázku: čím je tvořen u čištění koberců ceník?
Tím prvním, co do této částky musíme započítat, je plat zaměstnanců, kteří budou onu práci provádět. Je jasné, že ani oni to nedělají zadarmo, nýbrž je to způsob jejich obživy. A za to chtějí být náležitě po právu oceněni.
Dále je zde cena materiálu. Čisticí prostředky, zvláště ty kvalitní, které tyto firmy obvykle používají, nejsou zrovna levné. A někdo je musí zaplatit. Tím někým je samozřejmě koncový zákazník. Jistě, cena se poněkud rozmělní, neboť se použije pouze část onoho prostředku, přesto však musí být započítána.
A v neposlední řadě je zde pak vůz, kterým se tito zaměstnanci k vám dopraví. Zde se počítají nejen pohonné hmoty, ale také například amortizace.
Zapomenout nemůžeme ani na zisk firmy. Koneckonců, právě kvůli němu to dělá. A o peníze jde přece v obchodě především, ne?