Ubytování v Lednici na Moravě můžete spojit s návštěvou skleníku


Až budete hledat tip na víkendový výlet nebo dovolenkový pobyt na jihu Moravy, zastavte se na okamžik před branou lednicko-valtického areálu.Ubytování v Lednici na Moravě vám poskytne dostatečný komfort a vy pak můžete nerušeně obdivovat unikátní stavby, které nikde jinde v Evropě nespatříte.

lednice

Novogotický skleník prošel rekonstrukcí

V letech 1996 až 2002 procházel rekonstrukcí jeden z nejzajímavějších objektů Jižní Moravy. Přilehlý skleník lednického zámku se jí dočkal zaslouženě, byl v nepřetržitém provozu desítky let, a to za stálé, zhruba osmdesátiprocentní vlhkosti vzduchu v interiéru. Jak už napovídá samotný název, jde o unikátní řešení umělého prostředí pro růst subtropických a tropických rostlin, z nichž nejcennějšími exempláři je čeleď cykasovitých. Nejvzácnější strom je starý více než tři stovky let.
Skleníku pochopitelně dominují palmy, ale doplňují je bohatě kvetoucí nízké rostliny a celé prostředí je koncipováno jako malý zelený pruh zeměpisně vzdálených endemitů. Pro výraznější vyjádření dojmu přirozené přírodní scenérie byly umělé pěstitelské nádoby zakryty balvany a mechem.

Skleník byl pro veřejnost otevřen na jaře roku 2002 a od té doby je využíván jako oranžérie, tedy v letním teplém období jsou některé druhy přemístěny do venkovního prostředí. Ovšem i v zimních měsících uvnitř objektu neklesá teplota pod sedm stupňů Celsia. V zimě je nejtepleji v blízkosti zámeckého zdiva, skleník odtud vytápí parní topení na principu ohřevu vody zemním plynem. (Dříve se tu topilo koksem a v silných mrazech ho kotelna spotřebovala až 10 metráků. ) V nejteplejším místě jsou soustředěny teplomilné druhy, které i přes zimu mají vzduch vyhřátý na 24 stupňů, teplota však rostoucí vzdáleností od zámku postupně klesá a na konci http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/loprais-nedojel-do-cile-etapy-a-na-rallye-dakar-nejspis-konci/1571229budovy je zimní maximum pouze 15 stupňů.

zámek

Rekonstrukce zahrnovala jak modernizaci topného systému, tak i výměnu skleněných tabulí podle původního vzoru, který pochází z první poloviny 19. století. O výstavbu skleníku se zasloužil kníže A. Josef II. Liechtenstein, byl součástí přestavby areálu zámku z původní empírové podoby do modernějšího novogotického slohu, jehož ráz mnohým návštěvníkům připomíná zámek Hluboká nad Vltavou.

Category PC