Kdy má význam uvažovat o domácí fotovoltaické elektrárně


Vyšší spotřeba energie – o domácí fotovoltaické elektrárně má význam uvažovat pouze tehdy, je-li spotřeba elektřiny ve vašem odběrném místě minimálně 2500 kWh za rok, tedy průměrně od sedmi kilowatthodin na den. Toto je například případ čtyřčlenné rodiny, která využívá více elektrických spotřebičů s velkým odběrem (bojlery, elektrokotel, indukční varná deska, průtokové ohřívače vody, ohřev vody v bazénu apod.) Anebo se to týká dvougeneračního patrového domu, kde v přízemí bydlí staří rodiče a v prvním patře jejich syn nebo dcera s rodinou. Fotovoltaika tedy nemá praktický význam pro jednotlivce, jehož denní spotřeba je sotva tři kilowatthodiny na den.

fotovoltaika na střeše

Návratnost a životnost zařízení – v současné době se životnost fotovoltaických panelů odhaduje na 25 a více let, ovšem životnost baterií a střídače je kratší. Například co se týče střídače, tam je životnost tohoto zařízení velmi kolísavá, některý výrobce garantuje deset let, jiný sotva dva roky a některé střídače vydrží pracovat i přes dvacet let. S tím vším je třeba kalkulovat a do propočtu zahrnout i návratnost z hlediska ceny elektřiny na trhu a spotřeby energie, přičemž obvykle návratnost vložených investic vychází na dobu mezi šesti a deseti lety.

fotovoltaický panel

Ostrovní systémy – jiná situace nastává u ostrovní fotovoltaiky, kde není rozhodující cena ani návratnost zařízení, nýbrž schopnost vyrábět elektřinu zcela nezávisle na distribuční síti. Je to například případ chaty v údolí nad Berounkou nebo v Dolním Posázaví, kde je řada chat odříznuta od civilizace a svítí se petrolejkou. Díky fotovoltaice si tu pak můžete dovolit provozovat běžnou domácnost, v závislosti na výkonu zařízení včetně baterií.

Fotovoltaiku lze tedy teoreticky namontovat kamkoli, kam dopadají sluneční paprsky, a kde nejsou panely zastíněné stromy nebo jinými, například sousedními objekty.