Není pochyb o tom, že naprostá většina z nás chodí po schodech každý den, ať už doma nebo v zaměstnání. Obvykle je prakticky nevnímáme. Považujeme je za samozřejmou součást našich životů a tak jim nevěnujeme příliš pozornosti.
Tomu napomáhá i fakt, že jsou dnes schodiště KMK Design standardizovaná, především co se týká výšky a hloubky schodu a také jejich počtu na jednom schodišti. To nám umožňuje vytvořit si již v dětství svalovou paměť, na kterou se pak můžeme spolehnout a která se soustavným používáním jen posiluje.
Nelze se tedy divit, že si ani neuvědomujeme, o jak důležitý vynález v dějinách lidstva se jedná. Stačí si uvědomit, jaké to je, pokud stoupáte do prudšího kopce. Nic příjemného pro nohy, že? Kdežto když jdete po schodech, je to mnohem pohodlnější.
Původně lidé využívali „přírodních“ schodů, které vyhloubila ve skále eroze. Netrvalo však dlouho a zjistili, jaké mají tyto stupně výhody, a jak je stoupání po nich pohodlnější a sestupování bezpečnější. Jakmile se jim tedy podařilo vymyslet patřičné nástroje, začali přírodu napodobovat.
První pokusy byly samozřejmě neumělé, vytesané do skály. Pokud jde o vnitřky budov, používaly se primitivní žebříky. Ty však nebyly ani zdaleka tak bezpečné či pohodlné, zvláště pokud se po nich stoupalo s těžkým nákladem. Trvalo však ještě velmi dlouho, než se lidé naučili stavět schodiště uvnitř budov.
Jakmile však přišli na to, jak to udělat, znamenalo to svého druhu revoluci. Již i staří lidé mohli bydlet v domě s více patry. Najednou bylo i pro člověka s pohybovými obtížemi možné sejít dolů či vystoupat nahoru, zvláště když se později přidalo zábradlí.
Je tedy vidět, že se jedná o skutečně revoluční vynález, který však, především pro svou primitivnost, není širokou veřejností ani zdaleka oceňován tak, jak si zaslouží. A to je velká škoda. Rozhodně si to totiž zaslouží.